Jak ocieplić poddasze użytkowe? – ocieplenie poddasza

Izolacja poddasza użytkowego jest popularna, stosowana w wielu obiektach budowlanych. Izolacja termiczna dachu zmniejsza straty energii i rachunki za ogrzewanie. Jak ocieplić poddasze użytkowe i jaki materiał będzie do tego najlepszy?

Jak ocieplić poddasze użytkowe?

Sposób ocieplenia poddasza użytkowego jest związany nie tylko z wielkością danej przestrzeni. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru należy dokładnie ocenić stan techniczny pokrycia i więźby dachowej, aby upewnić się, że ich stan pozwala na wykonanie prac termoizolacyjnych. Jeśli stan jest zadowalający, można zaplanować ocieplenie dachu.

Większość poddaszy użytkowych jest w dużej mierze podatna na błędy w zastosowaniu materiału termoizolacyjnego. Nieprawidłowe ułożenie warstw izolacyjnych, brak ciągłości materiału izolacyjnego lub izolacji może prowadzić do zawilgocenia, pleśni, grzybów, a nawet powolnego niszczenia drewnianej konstrukcji dachu. W związku z powyższym wybierz profesjonalnie wyszkoloną ekipę budowlaną, nawet jeśli wiąże się to z podwyższeniem kosztów ocieplenia

Co zastosować, aby ocieplić dach na poddaszu użytkowym?

Obecnie na rynku budowlanym dostępnych jest wiele materiałów izolacyjnych, które charakteryzują się wysoką wydajnością w procesach ociepleń. Co zastosować, aby ocieplić dach na poddaszu użytkowym? Popularnym rozwiązaniem jest między innymi wełna mineralna dostępna w postaci płyt lub mat, układana pod lub między krokwiami. Podobne parametry charakteryzuje styropian.

Ostatnio popularność zyskała pianka poliuretanowa o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych. Do ocieplenia poddasza z betonu najczęściej stosuje się membranę zamknięto-komórkową np. Purios H o niskim współczynniku przenikania ciepła. Ten produkt ma dużą gęstość, wyższą niż pianka otwartokomórkowa, jest wytrzymały mechanicznie i odporny na ściskanie. Ponadto pianka o zamkniętych komórkach posiada właściwości wodoodporne dzięki wysokiej odporności na dyfuzję.

Dla izolacji strychu na sufitu wykonanego z drewna, otwarte komórki pianki poliuretanowej zalecany jest np Purios E . Jest to lekki produkt o wysokich właściwościach izolacyjnych, który dodatkowo zapewnia izolację akustyczną. Izolacja termiczna stropu drewnianego polega na wypełnieniu otwartych przestrzeni materiałem izolacyjnym, a następnie nałożeniu np. Płyt gk.

Ocieplenie poddasza użytkowego pianką PUR – wady i zalety

W domach z poddaszem użytkowym izolowane są całe połacie dachowe lub ich części. Odpowiednim rozwiązaniem jest również izolacja stropu poddasza. Jeśli planujesz w przyszłości zaadaptować przestrzeń na cele mieszkaniowe, wystarczy wykonać dodatkową izolację na dachach.

W przypadku poddasza użytkowego powierzchnie dachowe należy ocieplić. Prace termoizolacyjne wykonywane są, gdy dom jest w stanie surowym zamkniętym, czyli gdy są już zamontowane okna i dach. Odpowiednio przeszkoleni autoryzowani wykonawcy nakładają piankę PUR pod i pomiędzy krokwiami lub na płyty OSB przymocowane do krokwi lub desek.

Pianka poliuretanowa jest niezwykle trwała i stabilna. Zapewnia długotrwałe efekty i korzyści, którymi można się cieszyć przez długi czas użytkowania obiektu budowlanego.

Udostępnij: