Szambo z betonowych kręgów. Tanie i łatwe do zbudowania

Nieruchomości, przy których nie ma kanalizacji, muszą być podłączone do szamba. Zakup zbiorników na szambo wiąże się jednak ze sporymi kosztami. Alternatywą są szamba z kręgów betonowych. Takie kręgi betoniarnia Białystok sprzedaje w atrakcyjnych cenach. Sama budowa szamba nie jest zaś większym problemem. Oczywiście chcąc zbudować takie szambo, najpierw trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie jak pojemne ma ono być. Betoniarnia Białystok ma kręgi o różnej średnicy, można też ich kupić większą ilość. W takim przypadku jednak będzie konieczne wykonanie większej dziury w ziemi.

Kopanie dziury pod szambo z kręgów betonowych

Samo kopanie szamba nie jest trudne, co więcej, od razu można wpuszczać w ziemię betonowe kręgi. Zasada jest prosta. Pierwszy krąg kładzie się na ziemi w miejscu, w którym ma być szambo i kopie dziurę w środku, jednocześnie tez obkopuje betonowy krąg od strony zewnętrznej. Pod wpływem ciężaru, opada on w wykopaną dziurę. Gdy zrówna się z powierzchnią ziemi, można na niego położyć drugi krąg i dalej kopać, by oba pod wpływem ciężaru wpadały do ziemi. W ten sposób można wkopać nawet kila kręgów.

Po wkopaniu wszystkich kręgów w ziemię, trzeba jeszcze uszczelnić dno szamba. Tu sprawdzi się gruba wylewka betonowa, lepsza niż pokrywa betonowa z betoniarni Białystok. Tak wykonane szambo będzie szczelne i bez problemu będzie można z niego korzystać.

Udostępnij: