Profesjonalny montaż systemów HVAC

Systemy HVAC spotykane są w każdym nowoczesnym budynku. Inwestorzy doceniają je za możliwość optymalizacji ekonomicznej kosztów eksploatacji obiektu. To jeden z atutów, jaki charakteryzuje współczesny system HVAC. Nie każdy jednak wie, czym dokładnie jest ten system, i z jakich elementów się składa. Warto więc rozpocząć od wyjaśnienia zagadkowo brzmiącego skrótu HVAC.

Litery te pochodzą od angielskich słów – Heating, Ventilation, Air Condidioning, czyli: ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja. System HVAC oznacza więc najważniejsze instalacje, montowane w większości nowoczesnych budynków. Należy jednak pamiętać, że według polskich przepisów budowlanych, w obiektach wymagane są instalacje grzewcze oraz wentylacyjne. Montaż klimatyzacji zależy jedynie od woli inwestora.

System HVAC co to

Przyszła pora na dokładniejszą odpowiedź na pytanie – system HVAC co to? Poszczególne instalacje w budynku odpowiedzialne są za konkretne zadania. Ogrzewanie pomaga zachować optymalną temperaturę w pomieszczeniach w okresie zimowym, wentylacja gwarantuje odpowiednią wymianę powietrza w budynku, natomiast rolą klimatyzacji jest chłodzenie domu czy mieszkania w sezonie letnich upałów.

System HVAC natomiast integruje wszystkie te instalacje, aby działały jeszcze wydajniej, wzajemnie się wspierając. Co dają zatem systemy HVAC? Przede wszystkim optymalizację ekonomiczną kosztów eksploatacyjnych budynku, a także komfort termiczny, niezależnie od pory roku. Jak to działa? Warto podać przykład instalacji centralnego ogrzewania, której działanie może być wspierane przez efektywnie zaprojektowany system wentylacji, połączony z rekuperatorem spiralnym. Tego typu rozwiązania stosowane są coraz częściej, gdyż – oprócz efektu ekonomicznego – mają także walory ekologiczne.

Udostępnij: