Ogrzewanie nadmuchowe – jak działa i jakie ma zalety?

Ogrzewanie nadmuchowe cieszy się coraz większą popularnością. Wynika to przede wszystkim z tego, że ta metoda ogrzewania jest dość prosta i wydajna. Tym samym pozwala na zaoszczędzenie niemałych środków finansowych. Warto zatem wiedzieć jak działa oraz jakie ma zalety ogrzewanie nadmuchowe.

Zasada działania ogrzewania nadmuchowego

Cechą charakterystyczną ogrzewania nadmuchowego jest bezpośrednie wtłaczanie gorącego powietrza do pomieszczeń, które mają być ogrzane. W pierwszej kolejności dochodzi do nagrzania powietrza w specjalnym piecu. Następnie nagrzane powietrze przechodzi przez przewody i filtry ochronne, aby ostatecznie zostało wydmuchane przez przewody wylotowe. Jest to bezpośrednia metoda ogrzewania. Innymi słowy, nie są tu wykorzystywane grzejniki czy rury grzewcze.

Zalety ogrzewania nadmuchowego

Ogrzewanie nadmuchowe jest przede wszystkim efektywne. Wszystko dzięki wyeliminowaniu pośredników, co sprawia, że powietrze nie ulega wychłodzeniu. Co ważne, efekty ogrzewania nadmuchowego odczuwalne są już kilka minut po jego uruchomieniu. Nie ma tu żadnego okresu oczekiwania jak w przypadku grzejników, kiedy czekać trzeba na ich nagrzanie. Wspomnieć trzeba tu jeszcze o komforcie użytkowym. Umożliwia bowiem kontrolę temperatury poprzez specjalny sterownik, który najczęściej umieszczony jest w centralnej części budynku.

Udostępnij: