Badanie gruntu pod budowę

Nie w każdym przypadku wymagane jest badanie gruntu pod budowę, biorąc pod uwagę przede wszystkim obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa. Warto jednak pamiętać także o swoim bezpieczeństwie, przede wszystkim ekonomicznym, zlecając przeprowadzenie kompleksowej analizy gruntu, zanim podejmiecie decyzję o rozpoczęciu budowy.

Co daje badanie gruntu pod budowę domu? Jest to zapewnienie właścicielowi pewności, że grunt nadaje się pod budowę określonego budynku, a jego właściwości, w tym gęstość czy występowanie wód podziemnych, nie będą wymagały dodatkowych nakładów w postaci np. kosztownego palowania.

Badanie gruntu pod budowę, realizowane przez wyspecjalizowane firmy geologiczne, obejmuje nie tylko analizę dostępnej dokumentacji geologicznej, ale przede wszystkim badanie gruntu. Wykonuje się je poprzez odwiert, który pozwala ocenić jakość gruntu oraz jego kategorię.

Na tej podstawie wydawana jest opinia geologiczna, a konkretnie operat, który stanowi podstawę do zaprojektowania nieruchomości w konkretnym miejscu. W niektórych przypadkach niezbędne jest wykonanie badania gruntu pod budowę, szczególnie jeśli wnoszony jest obiekt wielkopowierzchniowy. W przypadku domu jednorodzinnego natomiast decyzja o wykonaniu badania często zależna jest od woli inwestora. Warto jednak zlecać badanie gruntu pod budowę domu, aby uniknąć kosztowych rozwiązań konstrukcyjnych obiektu, zapobiegających w przyszłości jego podmakaniu czy osiadaniu.

Udostępnij: