Pierwsze kroki w Kajakarstwo
To kultowy obraz eksploracji na świeżym powietrzu: kajak ślizga się po szklistej wodzie, jego dziób przebija się nożem przez mgłę, a kilwater mieni się w odbitym świetle. Jeśli coś takiego Cię woła, jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc. Po przemyślanym przygotowaniu możesz wsunąć się do kokpitu i położyć wiosło do stawu.
Są szanse, że nie kupisz łodzi od razu, chociaż z pewnością jest to opcja, i REI może w tym pomóc. Jeśli jesteś w stanie, rozważ inne sposoby rozpoczęcia pływania kajakiem:
- Pożycz kajak od znajomego. Jeszcze lepiej, jeśli twój przyjaciel jest również doświadczonym kajakiem, który może cię zabrać i nauczyć podstaw.
- Wynajem kajak. Udaj się do firmy zajmującej się wyposażaniem łodzi na wodzie, aby nie mieć kłopotów z transportem łodzi. Otrzymasz minimalną ilość sprzętu i instrukcji, ale jest to tani sposób na zanurzenie się w tym sporcie.
- Zarejestruj się w wycieczka. Dostajesz łódź, sprzęt i podstawy w jednym pakiecie. Dostępne są różne opcje, od działu parków nad lokalnym jeziorem dofirma turystyczno-przygodowa w egzotycznym miejscu.
- Zarejestruj się w klasa. Jak wycieczka, wszystko jest zapewnione. Zajęcia wprowadzające oferują bardziej szczegółowe instrukcje niż wycieczka, więc jest to lepsza opcja, jeśli planujesz poważnie zająć się kajakiem.
Sprzęt i odzież kajakowa
W tym artykule przyjęto, że jesteś w klasycznym kajaku: jednym z kokpitem i lukiem lub dwoma do przechowywania sprzętu. Jeśli pogoda i woda są ciepłe, Twój przyjaciel lub przewodnik może umieścić Cię w szerokiej, stabilnej łodzi bez kokpitu.
Niezbędny sprzęt kajakowy : każdy, kto dostarcza łódź, powinien również zapewnić następujące elementy:
- Zatwierdzony przez straż przybrzeżną PFD (Personal Flotation Device), który pasuje prawidłowo
- Wiosło (upewnij się, że sprawdzą, czy jest to odpowiedni rozmiar dla Ciebie)
- Pompa zęzowa
- Spryskiwacz (opcjonalnie w ciepłe, spokojne dni)
Odpowiednie ubranie : na wycieczkę w ciepłe dni i po ciepłej wodzie weź ze sobą:
- Stroje kąpielowe lub spodenki (niebawełniane i niewiążące)
- Krótki lub długi rękaw top rashguard (dowolny top bez bawełny będzie pasował)
- Obuwie neoprenowe
- Osłona przeciwsłoneczna kapelusz
- Lekki kurtka polarowa lub kamizelka (zależne od pogody)
- Kurtka w sprayu lub kurtka przeciwdeszczowa i Spodnie (zależne od pogody)
Jeśli temperatura jest niższa niż 60 F (zwłaszcza woda), wymagany jest również kombinezon. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytajW co się ubrać na kajaku.
Przedmioty osobiste: jeśli znasz swój plikDziesięć podstawowych elementów, to wiele z nich powinno być znanych:
- Mnóstwo wody
- Przekąski na energię, a na dłuższe wycieczki obiad
- Krem do opalania, balsam do ust i okulary przeciwsłoneczne (z utrwalaczem)
- Apteczka
- Gwizdek sygnalizacyjny
- Oglądaj (żebyś mógł dać sobie dużo czasu na powrót)
- Latarka czołowa (na wypadek, gdybyś zbyt wolno wracał)
- Suche torby (na rzeczy, których nie chcesz zmoczyć)
Jak wyregulować kajak
Dobrze wyregulowany kajak będzie stabilniejszy i wygodniejszy w wiosłowaniu. Wykonuj regulację, gdy łódź stoi na suchym lądzie i skup się na trzech punktach kontaktu:
- Mocno przytul tyłek do oparcia. Jeśli Twoja łódź umożliwia precyzyjną regulację kąta nachylenia siedziska lub oparcia, zrób to, co uważasz za najwygodniejsze. Jednak dla równowagi i siły chcesz siedzieć bardziej prosto.
- Połóż stopy na podnóżkach; następnie sprawdź, czy masz lekkie ugięcie w kolanach. Większość podnóżków dostosowuje się, przechylając je i przesuwając po torze, aby ustawić punkty zatrzymania. Często łatwiej jest wyjść z łodzi i wsunąć kołki.
- Upewnij się, że zgięte kolana mocno stykają się z każdą stroną kokpitu. Pomaga to kontrolować ruchy łodzi na boki podczas wiosłowania. Dopasowanie powinno być dopasowane, ale nie na tyle mocno, abyś nie mógł się wydostać, jeśli się wywrócisz.
Jak zwodować kajak
Większość spływów kajakowych Dunajcem rozpoczyna się od wodowania ze stopniowo opadającej linii brzegowej. Uważaj, aby nie ciągnąć kadłuba, szczególnie na skalistych, piaszczystych lub cementowych powierzchniach:
- Poproś znajomego, aby pomógł ci przenieść łódź do punktu wejścia. Ustaw go na płytkiej wodzie, prostopadle do linii brzegowej. (Jeśli wypływasz do rzeki lub masz bardzo długi kajak, wtedy wodowanie równoległe może działać lepiej.) W przypadku wodowania prostopadłego dziób powinien być skierowany w stronę brzegu, a rufa powinna być blisko brzegu (ale w pełni na morzu).
- Umieść jedną z łopatek wiosła pod linią pokładu przed kokpitem. (Wał może wystawać na boki jak wysięgnik).
- Stań nad kajakiem, usiądź okrakiem na kokpicie.
- Chwyć kokpit i oprzyj tyłek na siedzeniu kokpitu, a następnie unieś nogi i wsuń stopy do kokpitu.
- Wsuń tyłek mocno z powrotem w siedzenie i wygodnie oprzyj obie stopy na podnóżkach.
- Chwyć wiosło i użyj go, aby przesunąć kajak obok nadchodzących fal i kilwaterów łodzi. Następnie załóż fartuch ochronny, jeśli go masz.
Kiedy nadejdzie czas, aby później wyjść z łodzi, po prostu wiosłuj do pozycji startowej, ustaw wysięgnik i cofaj kroki, aż ponownie usiądziesz okrakiem na kajaku.
Aby dowiedzieć się więcej, w tym jak dostać się z doku, sprawdź nasze Jak zwodować kajak artykuł i wideo.
Jak trzymać wiosło kajakowe
Zacznij od chwycenia wiosła obiema rękami i wyśrodkowania wału wiosła na czubku głowy. Twoje ręce będą we właściwej pozycji wyjściowej, gdy Twoje łokcie będą zgięte pod kątem 90 stopni.
Teraz opuść wiosło i ustaw je w następujący sposób, aby prawidłowo je trzymać:
- Upewnij się, że łopatki są ustawione w jednej linii. Jeśli zauważysz, że ostrza są przesunięte względem siebie, może to oznaczać, że wiosło jest „upierzone”. W takim przypadku należy poświęcić minutę, aby wyregulować ostrza z powrotem w linii za pomocą przycisku lub ustawienia obrotowego pośrodku wału. (Pierzaste ostrza lepiej tną wiatr, ale są trudniejsze w użyciu dla początkujących).
- Spójrz na każde ostrze wiosła i upewnij się, że dłuższa krawędź każdego ostrza znajduje się na górze. Jest to właściwa pozycja, aby ostrza poruszały się płynnie i wydajnie w wodzie. (Jeśli łopatki są jednakowo ukształtowane, obie strony mogą być podniesione.
- Upewnij się, że wygięte boki łopatek są skierowane w Twoją stronę: Krzywizna ostrza jest subtelna, więc przyjrzyj się uważnie.
- Umieść duże kostki na szczycie wału łopatki, tak aby znajdowały się w jednej linii z górną częścią łopatek wiosła.
- Rozluźnij chwyt. Wykonaj „O” kciukiem i palcem wskazującym, a następnie delikatnie połóż pozostałe palce na trzonie. Chwytanie wiosła jest niepotrzebne i szybciej męczy ręce.
Podstawowe ruchy kajakowe
Skok do przodu
To jest pociągnięcie, które wykonujesz przez większość czasu, więc dobra technika się opłaca:
- Faza chwytania: zwiń tułów i całkowicie zanurz ostrze po jednej stronie łodzi obok stóp.
- Faza mocy: Obróć tułów, gdy ostrze porusza się za tobą. Podążaj wzrokiem za ostrzem w wodzie, a tors podąży za nim. Skoncentruj się również na naciskaniu na trzon górną ręką podczas ruchu.
- Faza uwolnienia: Kiedy twoja ręka sięga tuż za biodro, „wyciąć” ostrze z wody.
Powtarzam, po prostu zanurzasz ostrze poza wodą obok swoich stóp. (Twój tułów będzie już prawidłowo zraniony.)
Wskazówka techniczna: Aby utrzymać trzon wiosła pod wygodnym kątem podczas pływania, „sprawdź czas” na wyimaginowanym zegarku na górnym nadgarstku.
Odwrotny skok
To jest podstawowy skok hamowania. Może również cofnąć Cię, jeśli kajak jest już zatrzymany. Jest to dokładne przeciwieństwo uderzenia do przodu: zanurzasz ostrze w pobliżu biodra; pchanie odbywa się za pomocą dolnej ręki; i wycinasz ostrze z wody, gdy zbliża się do twoich stóp.
Skok zamiatania
To jest podstawowy skok skrętu. Jeśli będziesz powtarzać ruchy do przodu po tej samej stronie łodzi, zauważysz, że łódź powoli skręca w drugą stronę. Skok przeciągnięcia po prostu wyolbrzymia ten efekt. Przeciągnięcie jest takie samo jak ruch do przodu, z tą różnicą, że zmieniasz tor ostrza tak, aby wyrzeźbił znacznie szerszy łuk z boku łodzi. Ruchy zamiatania po prawej stronie łodzi obracają łódź w lewo, a ruchy zamiatania po lewej stronie obracają łódź w prawo.
Używanie sterów i płetw
Stery: jeśli łódź ma ster, znajduje się on z tyłu łodzi, a za pomocą pedałów można kontrolować, czy łódź porusza się w lewo, czy w prawo. Naciśnij podnóżek po prawej stronie, a łódź skręci w prawo (i odwrotnie po lewej).
Płetwy: płetwa jest statecznikiem o stałym kierunku, który spada z dolnej części kadłuba. Służy głównie do wspomagania śledzenia (utrzymywania łodzi prosto), zwłaszcza w wietrznych warunkach (taką samą rolę mogą odgrywać stery).
Nowicjusze często nieprawidłowo używają sterów i płetw i często zapominają o wyciągnięciu ich w płytkiej wodzie, co może spowodować uszkodzenia. Z tego powodu najłatwiej jest pozostawić je niewykorzystane. Wiosłowanie bez steru zachęca do szybszej nauki lepszej techniki wiosłowania. A jeśli jest tak wietrznie, że potrzebujesz płetwy lub steru, naprawdę nie powinieneś wiosłować bez doświadczonego przewodnika, który może wyjaśnić, jak z nich korzystać.
Środki bezpieczeństwa podczas pływania kajakiem
Za każdym razem, gdy wybierasz się na wodę, ważne jest zabranie ze sobą niezbędnego sprzętu i odzieży. Kilka dodatkowych środków bezpieczeństwa jest również wymaganych podczas wycieczki bez przewodnika:
- Przyprowadź kumpla z wiosłowania. Kiedy nie ma przewodnika, zawsze powinieneś iść z innym kajakiem, który może wezwać pomoc lub udzielić pomocy.
- Zawrzyj pakt na rzecz wspólnoty. Kumpel, który wiosłuje poza zasięgiem wzroku lub słuchu, nie będzie zbyt pomocny.
- Poznaj swój limit odległości. Jeśli nie przeszedłeś szkolenia ratowniczego, nigdy nie wiosłuj dalej od brzegu, niż z łatwością będziesz w stanie pływać. (Obszary przybrzeżne i tak są bardziej interesujące).
- Przeprowadź badania zagrożeń. Zapytaj doświadczonego lokalnego wioślarza o miejsca, których należy unikać, a także o prądy, pływy i prognozy pogody.
- Poznaj swoją temperaturę wody. Zawsze powinieneś ubrać się na wywrotkę – przynajmniej oznacza to jakiś rodzaj pianki, gdy woda ma 60 F lub mniej.
- Sprawdź swoje PFD. Upewnij się, że jest ciasno dopasowany i jest na tyle luźny, aby nie przeszkadzał w oddychaniu. Jeśli temperatura się nagrzeje i musisz usunąć warstwę, najpierw wiosłuj do brzegu – nigdy nie usuwaj PFD na wodzie.
- Zachowaj ostrożność podczas używania fartucha rozpryskowego. Nie zakładaj go, chyba że wiesz, jak go odpowiednio zdjąć i zrobić mokre wyjście.
- Nie zapomnij o swoim gwizdku. Uniwersalny sygnał o niebezpieczeństwie to trzy długie dźwięki.
Jeśli planujesz pływać kajakiem w przyszłości, rozważ udział w zajęciach ratowniczych. Zajęcia obejmujące nawigację, pływy, prądy i surfowanie mogą przede wszystkim pomóc uniknąć kłopotów.
Wskazówki dotyczące pierwszego pływania kajakiem
Planujesz swój pierwszy wyjazd bez przewodnika? Ułatw sobie:
- Wybierz mały, spokojny zbiornik wodny. Jeziora lub stawy o niewielkim lub zerowym ruchu łodzi motorowych są idealne.
- Znajdź łagodnie opadającą piaszczystą plażę do wodowania. Strome, błotniste i kamieniste linie brzegowe będą trudniejsze.
- Idź w słoneczny, bezwietrzny dzień. Utrzymasz niski poziom komplikacji i wysoki komfort.
- Jeśli jest przewiewny, zacznij od wiosłowania pod wiatr. Wiosłowanie pod wiatr w drodze powrotnej to walka; wiosłowanie z wiatrem w plecy jest, no cóż, bryzą.
- Zaplanuj wycieczkę, a nie wyprawę. Aby uzyskać optymalny stosunek przyjemności do zmęczenia, utrzymuj czas wiosłowania poniżej dwóch godzin.