Ogrzewanie wody w domu- kompletny poradnik

Większość właścicieli domów, którzy mają  pompy ciepła,  używa ich do ogrzewania i chłodzenia swoich domów. Ale pompa ciepła może być również wykorzystywana do podgrzewania wody – jako samodzielny system podgrzewania wody lub jako połączenie podgrzewania wody i klimatyzacji pomieszczeń.

Jak oni pracują – ogrzewacze elektryczne wody

Podgrzewacze wody z pompą ciepła wykorzystują energię elektryczną do przenoszenia ciepła z jednego miejsca do drugiego zamiast bezpośredniego wytwarzania ciepła. Dzięki temu mogą być od dwóch do trzech razy bardziej energooszczędne niż konwencjonalne elektryczne oporowe podgrzewacze wody. Aby przenieść ciepło, pompy ciepła działają jak lodówka w odwrotnej kolejności.

Podczas gdy lodówka pobiera ciepło z wnętrza pudełka i zrzuca je do otaczającego pomieszczenia, samodzielny  podgrzewacz  wody z powietrzną pompą ciepła pobiera ciepło z otaczającego powietrza i zrzuca je – w wyższej temperaturze – do zbiornika w celu ogrzania woda. Samodzielny system podgrzewania wody z pompą ciepła można zakupić jako zintegrowaną jednostkę z wbudowanym zasobnikiem wody i rezerwowymi oporowymi elementami grzejnymi. Można również wyposażyć pompę ciepła do pracy z istniejącym  konwencjonalnym Pojemnościowy podgrzewacz wody .

Podgrzewacze wody z pompą ciepła wymagają instalacji w miejscach, które pozostają w zakresie 40–90ºF (4,4–32,2ºC) przez cały rok i zapewniają co najmniej 1000 stóp sześciennych (28,3 metrów sześciennych) przestrzeni powietrznej wokół podgrzewacza wody. Chłodne powietrze wywiewane może być wywiewane do pomieszczenia lub na zewnątrz. Zainstaluj je w pomieszczeniu z nadmiarem ciepła, takim jak kotłownia. Podgrzewacze wody z pompą ciepła nie będą działać wydajnie w zimnym pomieszczeniu. Mają tendencję do chłodzenia pomieszczeń, w których się znajdują. Można również zainstalować system powietrznych pomp ciepła, który łączy ogrzewanie, chłodzenie i podgrzewanie wody. Te systemy kombinowane czerpią ciepło do pomieszczeń z powietrza zewnętrznego zimą i z powietrza wewnętrznego latem. Ponieważ usuwają ciepło z powietrza, każdy rodzaj powietrznych pomp ciepła działa wydajniej w ciepłym klimacie.

Właściciele domów instalują przede wszystkim  geotermalne pompy ciepła  – które zimą czerpią ciepło z gruntu, a latem z powietrza w pomieszczeniach – do ogrzewania i chłodzenia swoich domów. Do ogrzewania wody można dodać  schładzacz  do systemu geotermalnej pompy ciepła. Schładzacz to mały, pomocniczy wymiennik ciepła, który wykorzystuje przegrzane gazy ze sprężarki pompy ciepła do podgrzewania wody. Ta gorąca woda następnie krąży rurą do zbiornika podgrzewacza wody w domu.

Schładzacze są również dostępne dla  bezzbiornikowych lub na żądanie podgrzewaczy wody . W lecie schładzacz wykorzystuje nadmiar ciepła, który w innym przypadku zostałby wyrzucony na ziemię. Dlatego, gdy geotermalna pompa ciepła pracuje często w okresie letnim, może ogrzać całą wodę.

Jesienią, zimą i wiosną – kiedy schładzacz nie wytwarza tak dużo nadmiaru ciepła – będziesz musiał bardziej polegać na przechowywaniu lub żądaniu podgrzewacza wody do podgrzewania wody. Niektórzy producenci oferują również trójfunkcyjne geotermalne systemy pomp ciepła, które zapewniają ogrzewanie za pomocą ogrzewacza elektrycznego wody, chłodzenie i ciepłą wodę. Używają oddzielnego wymiennika ciepła, aby zaspokoić wszystkie potrzeby gospodarstwa domowego na ciepłą wodę.

Wybór ogrzewacza elektrycznego wody z pompą ciepła

Systemy podgrzewaczy wody z pompą ciepła mają zazwyczaj wyższe koszty początkowe niż konwencjonalne podgrzewacze wody akumulacyjnej. Mają jednak niższe koszty eksploatacji, co może zrekompensować ich wyższe ceny zakupu i instalacji.

Przed zakupem systemu podgrzewania wody z pompą ciepła należy również wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Rozmiar i ocena za pierwszą godzinę

  • Rodzaj paliwa i dostępność

  • Efektywność energetyczna (współczynnik energetyczny)

  • Koszty całkowite

Jeśli zastanawiasz się nad zainstalowaniem w domu zintegrowanego systemu ogrzewania wody, ogrzewania pomieszczeń i chłodzenia pompy ciepła, zapoznaj się również z naszymi informacjami na temat  powietrznych pomp ciepła  i  geotermalnych pomp ciepła .

Instalacja i konserwacja

Właściwa instalacja i konserwacja systemu podgrzewania wody z pompą ciepła może zoptymalizować jego efektywność energetyczną.

Prawidłowa instalacja zależy od wielu czynników. Czynniki te obejmują rodzaj paliwa, klimat, wymagania lokalnych przepisów budowlanych oraz kwestie bezpieczeństwa. Dlatego najlepiej zlecić wykonanie instalacji pompy ciepła wykwalifikowanemu instalatorowi i instalatorowi instalacji grzewczych (lub instalatorowi/projektantowi systemu geotermalnej pompy ciepła).

Wybierając wykwalifikowanego specjalistę, wykonaj następujące czynności:

  • Poproś o wycenę na piśmie

  • Zapytaj o referencje

  • Sprawdź, czy firma w razie potrzeby uzyska lokalne pozwolenie i zrozumie lokalne przepisy budowlane.

Okresowa konserwacja podgrzewacza wody może znacznie wydłużyć żywotność podgrzewacza wody i zminimalizować utratę wydajności. Przeczytaj instrukcję obsługi, aby uzyskać szczegółowe zalecenia dotyczące konserwacji.

Poprawa efektywności energetycznej

Po prawidłowym zainstalowaniu i konserwacji podgrzewacza wody wypróbuj dodatkowe  strategie oszczędzania energii,  aby obniżyć rachunki za ogrzewanie wody. Niektóre energooszczędne urządzenia i systemy są bardziej opłacalne w montażu z podgrzewaczem wody.

Udostępnij: